Beyaz Yazı Tahtası Teleskopik Ayaklı Ve Duvara Monte Yazı Tahtaları

BEYAZ YAZI TAHTASI NEDİR, EMAYE VE LAMİNANT YAZI TAHTALARI FARKI

 

Beyaz yazı tahtaları, tebeşir kullanımını tarihe gömerek BEYAZ TAHTA KALEMİ adı altında üretilen bir nevi KOLİ KALEMİ benzeri kalemle yazılabilen çok kullanışlı bir üründür.

Beyaz tahta kaleminin, koli kaleminden tek farkı silinebilir özellikte olmasıdır. Ancak koli kalemleri içinde kullanılan permanent bazlı mürekkeplerin silinmesinin neredeyse imkansız olması nedeni ile yazı tahtası kalemi alırken çok dikkatli olunmalıdır.

Beyaz yazı tahtaları iki ayrı modelde üretilmektedir. Modellerden bir tanesi duvara monte beyaz yazı tahtalarıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi duvara monte olarak üretilen yazı tahtası, gereken duvar üzerine vidalar yardımı ile sabitlenmek suretiyle kullanılmaktadır.

Yazı tahtasının sabitlenmesine gerek duyulmadığında veya sürekli olarak yer değiştirmesi icap ettiğinde, teleskopik ayaklı yazı tahtası veya mobil ayaklı yazı tahtası tercih edilmektedir.

Teleskopik ayaklı olanların, ayak boyları istenilen ölçüde ayarlanma özelliği bulunduğundan kullanımı bittiğinde kolayca ayakları kısaltılarak fazla yer kaplamadan kullanılabilmektedir.

Mobil ayaklı olan tahtalar ise genel olarak büyük boyutlu yazı tahtalarıdır. Mobil ayaklar denilen tekerlekli ayaklar sayesinde kolaylıkla yer değiştirilebilmektedir.

Laminat veya emaye olmak üzere iki ayrı biçimde üretilmektedir. Görsel olarak birbirine çok benzemekle beraber, kullanılan malzemeler faklıdır.

Laminant yazı tahtası olarak bilinen ürünler sunta veya benzeri bir ahşap üzerine laminant kaplanarak yapılmaktadır.

Emaye yazı tahtası ise metal üzerine yapılan kaplama ile üretilmektedir. Kullanım aşamasında oluşan fark emaye yazı tahtaları üzerine mıknatıs kolaylıkla yapışabileceğinden sunum esnasında tahta üzerine istenilen kağıtlar kolaylıkla bir mıknatıs yardımıyla tutturulmaktadır. Laminant veya ahşap üzerine mıknatıs yapıştıramayacağından laminat ürünlerde bu özellik bulunmamaktadır.

Beyaz yazı tahtası fiyatları açısından oluşan fark ürünün emaye veya laminant olmasından kaynaklanmadır. Emaye yazı tahtası fiyatları laminant yazı tahtası fiyatlarına oranla oldukça pahalı durumdadır.

Genel olarak metal çerçeveli olarak üretilen tahtalar özel isteğe göre ahşap çerçeveli olarak üretilebilmektedir.

Ayrıca isteğe bağlı olarak flipkart adı verilen ve tahta üzerine kağıt sıkıştırmaya yarayan özel aparatlı tahta modelleri mevcuttur.

Flipkart genelde yapılmak istenen sunumun flipchart adı verilen kağıda önceden yazılarak hazırlanan flipchartın yazı tahtası üzerinde bulunan aparata takılarak, yazıp silmekle uğraşmadan, flipchart sayfalarını çevirerek sunumu kolaylaştırmaktadır.

Kullanım özellikleri neredeyse aynı olmasından dolayı çok daha ekonomik fiyatlı olan laminant olanlar en çok satılan ürünlerdir.

Bu nedenle en ucuz fiyatlı yazı tahtası aramak yerine, emaye veya laminant olarak arama yapmak faydalı olacaktır.

Beyaz yazı tahtası fiyatlarını etkileyen önemli unsurlardan birisi de boyutlarıdır. Ölçüleri cm cinsinden verilen beyaz yazı tahtası boyutları genel olarak standart üretilen ürünlerdir.

Belirlenen standart beyaz yazı tahtası ölçüleri üretim esnasında en az fire verilecek şekilde çıkartılan boyutlardır. Ancak isteğe bağlı olarak özel ebatlarda sipariş verilmesi mümkün olmakla beraber, istenilen ebatlarda sipariş verilmesi mümkün olmakla beraber, istenilen ebat yazı tahtası üretimi esnasında çıkacak fazladan fire üreticiler tarafından fiyatlara dahil edileceğinden ortaya çıkan fiyatlar standart boyutlara göre oldukça yüksek olacaktır.

Kalitesi; emaye veya laminant olması, boyutları, flipchart özelliğinin bulunup bulunmaması fiyatları direkt olarak etkilemektedir.

Manyetik ve akıllı yazı tahtası adı altında üretilen tahtalar günümüzde hızla yayılmakla beraber fiyatları açısından oldukça yüksek olduklarından çok tercih edilmemektedir.

Standart olarak üretilen yazı tahtası ölçüleri aşağıya çıkartılmıştır. Fiyatları için YAZI GEREÇLERİ kategorimize bakabilir, ofisinizin diğer kırtasiye ihtiyaçlarınız için TOPTAN KIRTASİYE MALZEMELERİ bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Toptan fotokopi kağıdı alımlarınızda ve kaliteli toner dolumu ihtiyaçlarınızı en iyi fiyatlarla çözebilirsiniz.

 

DUVARA MONTE
YAZI TAHTASI EBATLARI
  MOBİL TEKERLEKLİ
YAZI TAHTASI EBATLARI
60x90   90x120
90x120   120x140
120x120   120x200
120x150      
120x180   TELESKOPİK AYAKLI
YAZI TAHTASI EBATLARI
120x200  
120x240   55x40
120x270   70x50
120x300   85x60
120x360   100x65
120x400   120x80
120x500   140x100