Bitmeyen Kartuş

BİTMEYEN KARTUŞ NEDİR?

Mürekkep kartuşu kullanan yazıcılarda geliştirilen bir sistemin adına bitmeyen kartuş denilmekle beraber kullanılan isim oldukça abartılıdır. KARTUŞ DOLUMU yapılması yerine yazıcı kartuşları üzerine monte edilen hortumlar sayesinde, yazıcı dışında bulunan ek mürekkep tankındaki mürekkep takviyesi yapılarak baskının devam etmesini sağlayan bir sistemdir.

Ancak mürekkep püskürtmeli yazıcılar yüksek kapasitede baskı yapılması planlanarak üretilmediğinden ve yazıcı kartuşlarının yazdırmayı sağlayan nozulları kısa süre sonunda bozulduğundan dolayı alırken ekonomik gibi görünse de, kullanım esnasında pahalıya mal olmaktadır. Özellikle yüksek kapasitede çalışmak üzere tasarlanmış lazer yazıcılar kullanılarak baskı maliyetleri bitmeyen kartuş sistemlerinden çok daha ucuza getirilebilir.

Lazer yazıcıların baskı hızları bitmeyen kartuş kullanan yazıcılardan çok daha hızlı olduğundan, işlerinizi çok daha hızlı yaparken en ucuz baskı ücretlerini ödeyebilirsiniz. Lazer yazıcı satın almadan önce sitemizdeki EKONOMİK YAZICILAR bölümünü kontrol ederek, yazıcıların %5 doluluk oranı ile baskı adetlerini kontrol ederek, TONER DOLUMU yapılıp yapılmadığını, ayrıca MUADİL TONER satışının olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylelikle bitmeyen kartuştan çok daha hesaplı ve hızlı baskı yapabilirsiniz.

Ancak lazer yazıcılardaki önemli bir sorun, drum denilen görüntü tamburunun, toner kartuşundan ayrı olmasıdır. Görüntü tamburu ayrı olan yazıcılarda belli periyotlarda eskiyen tamburun değiştirilebilmesi için ayrıca ödeme yapılması gerektiğinden yalnızca toner fiyatlarını hesaplayarak yanlış maliyetler çıkarabilirsiniz. Örneğin HP P1102 yazıcının kullandığı HP 85A toner kartuşunun görüntü tamburu kartuş üzerinde bulunmaktadır. Yani YENİLEME TONER yaptığınızda ödediğiniz ücret hem toner dolumunu, hem de drum ücretini kapsarken XEROX 3045 yazıcılarda kullanılan toner drum ünitesinden ayrı olduğundan yapılan toner dolumu yalnızca TONER TOZU konulması TONER ÇİPİ değişimini kapsar. Böylece birkaç toner kullanımı ardından drum değiştirmeniz gerekecek ve bu ürüne de ayrıca para ödemek zorunda kalacaksınız.

Tavsiyemiz, yazıcı sarın almadan önce iyice inceleyerek en hesaplı kullanıma sahip yazıcılardan birini seçmenizdir. Aklınıza takılan sorularda çekinmeden firmamızı arayabilirsiniz.