Mantar Pano Özellikleri

 Mantar Pano Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Mantar pano isminden de anlaşılabileceği gibi sıkıştırılarak birbirine yapıştırılmış küçük mantar parçacıklarının düzlem haline getirilerek bir çerçeveye yerleştirilmesiyle meydana gelmiş ofis gerecidir.

Mantar panoda kullanılan mantarlar, Akdeniz ikliminde yaşayan bazı cins meşe ağaçlarının kök ve gövdelerini örter. Şişe mantarı ile aynı, esnek, özgül ağırlığı düşük maddedir. Bazı ağaçlarda bu katman 3 ya da 4 cm kalınlığında olmaktadır. Bu kabuk ağaçlardan her on yılda bir sökülerek alınır ve işlenmeden önce yumuşamaları için suya yatırılır. Sonrasında işlenerek, şişe mantarı, mantar pano, ısı ve ses yalıtım malzemesi gibi kullanışlı malzemeler haline dönüştürülür.

Mantar pano lokasyon olarak iki farklı şekilde üretilir. Bunlardan birincisi bir çivi ya da vida ile duvara sabitlenir. Genellikle tercih edilen mantar pano çeşidi budur. Duvara sabitlemek için ya duvardaki bir çivi kullanılır ya da çift taraflı sünger bant kullanılarak duvarda tahribat yapmaksızın da mantar pano duvara yapıştırılabilmektedir. Bazı modellerinde bu çift taraflı sünger bant mantar panonun üzerine bulunmaktadır. Çok hafif olduğundan bant rahatlıkla duvarda tutabilmektedir. Diğer bir çeşidiyse ayaklı mantar pano şeklindedir. Ayaklı mantar panolar da tekerlek ayaklı mantar pano ve teleskopik ayaklı mantar pano olarak iki kısımda üretilmektedir.

Mantar panolar görsel açıdan daha hoş hale getirilmek için çuha denilen bir çeşit bez ile kaplı olarak da piyasada bulunmaktadır. Çuha tüysüz, ince ve sık dokunmuş yün kumaştır. Bilardo ve poker masalarının kaplamalarında görülür. Genellikle yeşil renkte olanları yaygındır.  Ancak mantar panolarda farklı renk seçenekleri mevcuttur.

Mantar panolar şirketlerde genellikle iki amaç için kullanılır. Ofislerde hatırlatma yazılarının yazılacağı, kişiye özel notların alınabileceği bir çeşit göz önü çerçevesi olarak kullanılmaktadır. Diğer bir kullanım yöntemi ise şirket koridorlarında; üzerlerine duyuru, ilan, kurallar, listeler gibi dokümanların asıldığı bilgilendirme çerçevesidir.

Not ve belgeler mantar panoların üzerine harita çivisi ya da toplu iğne sabitlenmektedir. Harita çivisi arka kısmına tutmayı kolaylaştıracak bir çeşit renkli plastik sap yapılmış raptiyedir. Aynı zamanda delinmesini istemediğimiz evrakları klips ile tutturarak harita çivisine asabilmemiz de mümkün olmaktadır.

Ayrıca yapışkanlı mantar pano dediğimiz, statik elektrik yüklü mantar panoları da piyasada bulunmaktadır. Statik elektrik sayesinde üzerine konulan not kağıtları kendiliğinden yapışmaktadır. Bu şekilde evraklarda tahribat olmaksızın panoya asmak mümkün hale gelmektedir.

Mantar pano seçerken dikkat edilmesi gereken nokta boyutlarıdır. İstenilen boyutta özel sipariş ile yapılabilmesi mümkündür. Özel sipariş ile mantar pano yaptırmak standart ölçülerde olan mantar panoya göre biraz daha yüksek fiyatlarda olacaktır. Piyasada satılmakta olan üç adet standart ölçüde mantar pano mevcuttur ( 60x90 / 90x120 / 90x180 cm ).

Çerçeve olarak ahşap ve metal olarak iki seçenek sunulmaktadır. Ancak istendiği takdirde duvara sabitlenen mantar panoları çerçevesiz de kullanılabilir. Kullanış açısından bir farkları olmamasının yanında yalnızca görsel olarak müşteriye seçenek olarak sunulmaktadır. Ayaklı mantar panolarda, seçenek sunulmamaktadır ve yalnızca metal çerçeve kullanılabilmektedir.

İstanbul Anadolu yakasında servis güzergahımızda bulunan ilçelere kendi servis araçlarımızla aynı gün ücretsiz teslimatımız bulunmaktadır. Mantar panonun yanında tüm ofis kırtasiyesi ihtiyaçlarınız fotokopi kağıdı karton klasör çeşitleri poşet dosyalar toner dolumu kısaca ofisinizde kullandığınız her şey için vazgeçilmez tedarikçiniz olacağız.