Toner Nedir? Kartuş Nedir?

YAZICI TONERİ VE YAZICI KARTUŞU FARKI

 

İçerisindeki malzemeyi muhafaza eden ve bu malzemenin kullanılması için, ilgili bölüme takılan ürüne kartuş diyoruz, Fransızcadan dilimize geçen bu kelime birçok alanda kullanılmaktadır, eski tip tüfeklere beş adet merminin takılmasını sağlayan bir nevi şarjöre kartuş denildiği gibi, dolmakalem mürekkep tankına da kartuş denilmektedir. Bizim bahsedeceğimiz yazıcı kartuşları, günümüzde kullanılan yazıcılar iki çeşit kartuş kullanmaktadır. Bunlardan ilki MÜREKKEP KARTUŞU dediğimiz ve içinde likit olarak mürekkep bulunan, bu mürekkebi kullanarak FOTOKOPİ KAĞIDI üzerine baskı yapan yazıcının yazdırma elemanıdır. Diğer ürünümüz ise lazer yazıcılarda bulunan ve içinde TONER TOZU bulunan ve bu tozu kağıt üzerine verebilmek için çeşitli ekipmanlarla birlikte çalışan toner kartuşudur. Her ikisi de yazıcıdan aldıkları komut doğrultusunda kendi becerileri ile baskı yapabilme yeteneğine sahip ürünlerdir. Mürekkep kartuşu kullanan yazıcıların tamamı renkli baskı yapabilmelerine rağmen toner kullanan yazıcılarda renkli baskı yapabilenler yanında yalnızca siyah beyaz kopya veren yazıcılar çoğunluktadır. Lazer toner kullanan yazıcılar genel olarak A4 normunda kağıtlara baskı yapmak üzere tasarlansa da az sayıda A3 normunda kağıda baskı yapabilen lazer yazıcılara da rastlamak mümkündür. Lazer yazıcılarda büyük ebatlı kağıda baskı yapan modellerin tercih edilmeme sebebi, çalışma sistemi olarak drum denilen görüntü tamburu üzerinde beliren görüntünün kağıda basılması mantığı nedeni ile kağıt büyüdükçe toner kartuşunun da büyümesi gerekmektedir. Ancak bu kadar büyük malzemenin maliyetlerinin de çok büyümesi sebebi ile tercih edilmemektedir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda ise kartuş kağıt üzerinde enine hareket ederek baskı yaptığından, yalnızca yazıcı büyütülmek sureti ile A0 plotter kağıdı üzerine dahi baskı yapmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle büyük ölçülerde kağıtlara baskı yapan plotter makinelerinde mürekkep kartuşları kullanılmaktadır. Her iki kartuşunda içindeki yazdırma sağlayan materyal bittiğinde, içlerindeki malzeme ilave edilerek yeniden kullanılması mümkündür. Bu ürünlere toz ilave edilme işlemine TONER DOLUMU denilirken, mürekkep ilave edilmesine KARTUŞ DOLUMU denilmektedir. Bu ürünlerin orijinal üreticileri dışında yan sanayi olarak üretilenlerine MUADİL TONER ve MUADİL KARTUŞ ismi verilmektedir.

Ancak günümüzde üretilen yazıcı tonerleri ve mürekkep kartuşlarının dolumunun yapılmasını engellemek amacı ile üzerlerine çip denen elektronik devreler takılmaktadır, çip denilen bu parçaların üzerlerine yüklenen kontür sayesinde belli adette baskı yaparak, istenilen miktarda çıktı sayısına ulaştığında yazıcının çalışmasına engel olmaktadır.

Bu nedenle özellikle lazer yazıcı alacakların satın almak istedikleri yazıcının kullandığı toner kartuşunun üzerinde çip bulunup bulunmadığını ve bu chip denilen parçanın dolum fiyatını ne kadar etkilediğini öğrenmeleri gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse samsung 2165 yazıcıyı incelediğimizde samsung 2165 yazıcı fiyatları oldukça ucuz olmasına rağmen bu yazıcının kullandığı mlt-d101s toner kartuşunun orjinalinin oldukça pahalı olduğunu görüyoruz. Ancak mlt-d101s toner dolumu yaptırılmaya kalktığında dolum fiyatının üzerindeki çip nedeniyle çok pahalı fiyatlara geldiği görülmektedir. Bu ayrıntılar ışığında yazıcı satın almadan önce dikkatli bir araştırma yapılmalı canon ve hp ürünlerinden bir tanesi üzerinde durulmaya çalışılmalıdır. Canon ve hp lazer yazıcılar muadil ürünler olduğundan ve kullanım maliyetleri en ucuz yazıcılar arasında olduğundan tercih edilmelidir.