Yazıcılar Arasında Seçim Yapmak

YAZICI ARASINDAN SEÇİM YAPMAK

 
 
Teknolojinin sürekli değişmesi ve gelişmesi ürün yelpazesinin genişlemesini sağlıyor. Bize göre hangi yazıcının doğru olduğunu seçmekte zorlanıyoruz ve yazıcı alırken hangi konulara dikkat etmeliyiz, öğrenmek istiyoruz. Yazıcı teknolojisinde seçim yapma konusunda birkaç ipucundan bahsedelim.
·         Yazıcı seçerken ilk önce dikkat edeceğiniz nokta cihazı nerede ve ne sıklıkta kullanacağınızdır. Eğer evinizde kullanacaksanız ve her gün baskı yapma gibi bir durumunuz yoksa yazıcı seçerken baskı hızına çok takılmamalısınız. Nokta vuruşlu yazıcılar, mürekkep püskürtmeli yazıcılar çok sık baskı yapmayanlar için yeterli olabilir. Ortalana 15-20 saniyede bir baskı yapabilirler.
İş ortamında kullanmak için yazıcı seçmek istiyorsanız baskı hızına ve baskı kalitesine dikkat etmelisiniz. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda çizim ve grafik baskısı almak istediğimiz sonucu vermeyecektir. Fatura kağıtlarına, karbon kağıdına, 2-3 nüshalı kağıtların üzerine baskı yapıldığında yazılarda yayılma oluşacağından netlik ve kalite bulamayabilirsiniz. Lazer yazıcılar fatura kesme işlemlerinizde daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
·         Yazıcı seçmek isteyenler cihazların fiyatlarına dikkat etmeliler. Yazıcıların arasında en uygun fiyatlı olan nokta vuruşlu olanlardır. Nokta vuruşlu olanlardan daha pahalı olan mürekkep püskürtmeliler, mürekkeplilerden daha pahalı olansa Lazer yazıcılardır. Lakin sadece cihazın fiyatlarına değil, daha sonra yapacağınız masrafları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin uygun fiyata aldığınız mürekkep püskürtmeli yazıcınızın kartuşu bittiğinde orijinal bir kartuş almak isterseniz, cihaza verdiğiniz paranın yarısı kadar da kartuşa verebilirsiniz.
 
Lazer yazıcılar diğer cihazlardan daha pahalı gibi gözükse de demo tonerle 700 sayfa çıktı alabiliyorken toner dolumundan sonra 2500 e kadar çıktı alabiliyorsunuz.  Böylece lazer yazıcınız mürekkepli yazıcıdan daha uygun fiyata gelmiş oluyor.
 
·         Yazıcı seçmek için baskı kalitesine ve baskı hızının sizin için önemini düşünmeniz gerekir. Belge akışının çok olduğu bir işle meşgulseniz baskı hızı cihaz seçiminizde dikkat etmeniz gereken bir nokta. Lazer yazıcılarda baskı hızı ve kalitesi diğer yazıcılara göre daha iyidir. 8 saniyede bir çıktı alabilirsiniz ve baskı çözünürlüğü 1200x1200 dpi ye kadar çıkabilir. Grafik, çizim türlerindeki baskılarınız fazlaysa lazer yazıcılar sizin için doğru tercih olacaktır.
Yazıcı teknolojisinden seçim yapma bahsedilen noktalara dikkat edildiği sürece çok kolaydır. Tek yapmanız gereken isteklerinizi belirlemek ve bu özelliklere uyan yazıcı seçimi yapmaktır. Şimdiden seçiminizde kolaylıklar dileriz.