3D Tarama Teknolojisi

 3D TARAMA TEKNOLOJİSİ

 

80’li yıllarda gündemimize bomba gibi giren 3d yazıcılar, hayatımıza sunacakları kolaylıklar ve sektörde yeni tasarruflar oluşturması açısından çok beğenildi. Teknolojinin ilerlemesiyle farklı sistemler ve cihazlar oluşturularak 3d teknolojisinin gündemden hiç düşmediğini görüyoruz. 3d tarama teknolojisi cisimlerin aramasını yapmamızı ve bunu bilgisayarımızda boyutlandırıp, şekillendirmemize yardımcı oluyor.
 
3d tarama yapmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Karanlık bir ortamda yapacağınız taramalarda daha sağlıklı sonuçlar alırsınız. Ayrıca tarama yapacağınız cismin arkasında koyu renk bir zemin olması daha doğru olacaktır.3d tarama yapacağınız programı yüklemelisiniz. Programı açıp donanım ayarlarını yaparken kullanacağınız kameranın çözünürlüğü gibi bilgileri giriyorsunuz. Pozlama ayarları, kamera projektör açısı gibi ayrıntılar yapılıyor. Programın yönlendirmesine göre tarama işlemi yapılıyor.
3d tarayıcı teknolojisi sadece cisimleri değil kişileri de tarayabiliyorsunuz. Tarayıcının hem büst tarama hem de kişi tarama olarak iki seçeneği bulunuyor. Dakikalar içinde tarama işlemini tamamlayabiliyorsunuz. Tek renk baskılar alabileceğiniz gibi renkli baskılar almanıza da olanak veriyor.
3d tarayıcı iç mekanınızı 3 boyutlu taramanıza olanak veriyor. Örneğin evinizin odasını tarayarak 3 boyutlu şekilde elde ettiğiniz şekli yazınızdan çıkarabiliyorsunuz. Haritalandırma yaparak odanızın  3d şeklini üretmeniz mümkün.
 
Henüz üretilmemiş sadece zihinde olan bir cismi üretmek istiyorsanız ya da üretilirse nasıl olur sorusunu bulmak istiyorsak cisimleri tasarım programlarında oluşturabilir. Var olan bir cismi farklılaştırmak içinse 3d tarayıcılar yardımcımız olacaktır. Lazer ışıklarıyla tarama yapan cihazlar mevcuttur. Taramak istediğiniz ürünün belirli açılarda önüne yerleştirilmesinin ardından bir tuşla tarama başlıyor.
 
Kısa sürede gerçekleşen 3d tarama ile cismin belirli boyutta ölçüsü alındığında 360 derece boyutu hazırlanmış oluyor. Tarayıcı dosyaları halinde kayıt ettiğiniz belgelerinizi birçok alanda kullanabiliyorsunuz. İsterseniz yazıcınızdan maketini çıkarın isterseniz bilgisayar oyunlarında ya da animasyon filmlerinde kullanın.
Kameranızı sabit tutarak ve objeyi 360 derece çevirerek ya da objenin etrafında kamerayı 360 derece döndürerek 3d tarama yapmanıza olanak veren programlar vardır. Taradığınız alanın ya da cismin dosyasını bilgisayardaki birçok alanda kullanabilirsiniz. Ürün tanıtımında, mekan tanıtımında, bilgisayar oyunlarında, animasyon içeren programların hazırlanmasında 3d tarayıcı sizin için avantajlar oluşturur.