Ucuz toner dolumu yazıcıya neden zarar verir?

UCUZ FİYATLARA YAPILAN DOLUMUN ZARARLARI

Ucuz fiyatlara toner dolum yaptırmak kulağa hoş gelse de kaliteli baskı yapılması ve yazıcının uzun ömürlü çalışması için kaçılmaması gereken uygulamalar vardır.

Toner dolumu neden gerekli, nasıl yapılır, fiyatları nelerdir sorusundan başlarsak, doğaya daha az zarar vererek, ekonomik baskı yapabilmek için toner dolumu yapılmaya ihtiyaç vardır. kaliteli, güvenli ve sorunsuz çalışabilecek toner dolumu fiyatları orjinal toner kartuşunun fiyatının dörtte biri ile yarısı arasında olmalıdır.

Fiyatların fark etmesinin nedeni yazıcı toneri üzerinde bulunan ve kullanıcısına bilgi vermek amacıyla konuşmuş olan toner çipi ücretlerinin değişkenliğinden veya kullanılan toner tozu renginden kaynaklanmaktadır. Renkli toner tozu teknolojik olarak siyah beyaz yazıcılarda kullanılan tozdan çok farklı olduğundan toz fiyatları oldukça pahalıdır.

Ucuz toner dolumu yazıcıya niçin zarar verir konusuna geldiğimizde kullanılan yazıcı kartuşu içinde bulunan tozu fotokopi kağıdı üzerinde yalnızca baskı yapılmak istenen bölgeye keskin net ve siyah olarak baskı yapması amacıyla üretilmiştir. istenilen bölge dışındaki yerlere akan her toz fotokopi kağıdını kirletmek dışında yazıcı içine dökülerek toz bulunmaması gereken bölgeleri kirletmektedir.

Ucuz dolum yaptıranların en sık karşılaştıkları sorun dişliler arasına biriken tozların, diş yüksekliğini düşürerek, dişlilerin boşa dönmesine neden olmasıdır.

Yazıcı içinde bulunan fanlar nedeni ile dökülen bu tozlar elektronik kartlar üzerine yapışarak kısa devre yaptırdıkları sık karşılaşılan sorunlardır.

YAZICIYA ZARAR VERMEDEN TONER DOLUMU NASIL YAPILIR?

Toner dolumu yaptırmanın püf noktaları nelerdir konusuna geldiğimizde, yazıcıya zarar veren neden üniversal toner tozu olarak bilinen ve her toner kartuşu için kullanıldığı iddia edilen tozun yazıcı kartuşu tankı içine doldurulmasından kaynaklanmaktadır. Bu toz kartuş içinde bulunan parçalarla uyum sağlamadığı için ya aşırı miktarda kullanılarak kopya kalitesinin bozulmasına veya kanallardan gerekli miktarda çıkmadığı için silik çıktı alınmasına neden olmaktadır.

Dolum yaptırmak yerine yenileme toner kullanarak bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

Toner dolumu fiyatları ile arasında çok az fiyat farkı bulunan bu uygulamadan kısaca bahsedersek boş toner kartuşu üzerinde çalışan ve görüntüyü oluşturan parçaların değiştirilerek (drum, bıçak, manyetik silindir) bu parçalarla uyumlu olarak çalışabilecek kalitede ve yalnızca ilgili yazıcı toner kartuşu için üretilmiş toz kullanılarak yapılan işleme toner yenileme adı verilmektedir.

Yenileme yaptırdığınızda, parçaların tamamı değiştiğinden, baskı kalitesi orijinal toner kartuşundan farklı olmayacağı gibi garantili toner dolumu yaptırmış olacaksınız.

Yalnızca kartuş haznesine toz doldurarak dolum yapan dolumcuların garantili dolum yaptıklarını iddia etmelerine karşılık, kartuşun mülkiyeti kullanıcıya ait olduğundan ve dolumcunun yaptığı işlem mürekkep kartuşu dolumu yapmaktan farksız olmaması nedeniyle, oluşan her arızada ek ücret ödemeniz kaçınılmaz olacak, ucuz fiyatlara yaptırdığınız toner dolumu kalitesiz olmasına rağmen ödediğiniz para kaliteden yüksek olacaktır.

Ucuz dolum yaptırmak yerine toner dolumu - garantili ekonomik yenileme toner kullanarakçok daha ucuz kopya fiyatı ödeyerek baskı yapabilirsiniz.

Aslında yapılması gereken en önemli işlem yazıcı seçiminde başlıyor. Örneğin günümüzde çok tercih edilen ve toner dolumu kolay muadil toneri ucuz Hp p1102 yazıcı hakkında bilgi vermek gerekirse bu yazıcının kullanıldığı toner kartuşu Hp 85a (CE285a) toner kodunu taşıyor. Yazıcı fiyatı oldukça ucuz olduğundan ve toner dolumu kolay olması yanında muadil toner kartuşunun da oldukça hesaplı fiyatlara satılması nedeni ile en çok tavsiye ettiğimiz mono lazer yazıcı, ekonomik fiyatlara satılması nedeni ile en çok satılan yazıcılar arasında bulunan Hp firmasının ağır topu bu ürünün toner dolumu 20-30 TL arasında yapılıyor, yazıcının fiyatının çok ucuz olması nedeni ile kullanıcılar yazıcısını riske atmaktan hiç çekinmeden en ucuz fiyata kim dolum yapıyorsa orada dolduruyorlar.

Kötü dolumcunun yazıcıya verdiği zararı sineye çekmelerine rağmen yenileme yaptırmadıkları için kendi keselerine verdikleri zarardan bahsedelim.

Bu yazıcı kartuşu %5 doluluk oranı ile 1500 sayfa çıktı verebiliyor ancak %5 doluluk oranı ile işlem yapmak imkansız olduğundan tam dolu sayfa baskı yapıldığında orjinal toner kartuşu ile 800 sayfa çıktı alınması mümkün. 20-30 lira aralığında yapılan dolumlarda parça değişmediği gibi, üniversal toz kullanılmakta. Dolum yapan firma istediği kadar çok toz doldurarak dolum yapsa bile doldurdukları toner kartuşu en fazla 500 sayfa çıktı veriyor.

Bunun nedeni hazne içindeki tozun büyük kısmının atık toner kutusuna ve yazıcının içine dökülmesinden kaynaklanıyor. Kötü kopya kalitesi de yanında cabası. Dolumun 20 liraya yapıldığını düşünsek bile 20/500=0.04 TL karşılığında birim kopya mal ediyor.

Aynı yazici toner kartuşu firmamızdan yenileme yapıldığında 1000-1200 sayfa arası çıktı veriyor. Bunun nedeni çalışan parçaların tamamını sıfır parçalarla değiştirmemiz ve tam dolum yapmamız.

Kartuş içindeki tozun gramı dahi israf edilmiyor. Orjinal kalitede baskı yapıyor ve yazıcının içi her zaman temiz kalıyor. Atık toner kutusuna atılan miktar orijinal seviyesinde.

Bu kartuşun yenileme fiyatı 35.00 TL aynı hesabı yaptığımızda 35/1000=0.035 yani en ucuz fiyatlı solumdan bile daha ucuzuna gelen bir kopya fiyatı.

Kartuş dolumu mantığı ile çalışan toner dolum merkezi adı altındaki firmaların yanında toner dolum fiyatları en ucuz yazıcılar adı altında bitmeyen kartuş, bitmeyen toner, dolan toner, dolabilen toner benzeri isimlerle üretilen yazıcı tonerleri mevcuttur. Bu tip ürünleri satın almadan önce toner nedir? kartuş nedir? ayrımının yapılması gerekmektedir. Mürekkep kartuşlarının elektronik devreleri çalıştığı sürece uygun mürekkep kullanılarak dolum yapılabilmesine rağmen lazer toner kartuşları için durum böyle değildir.

İthal muadil toner dolumu yapılır mı sorusuna olumsuz yanıt verme nedenimiz ise, muadil toner kartuşları ucuz fiyatlara satılabilsin diye kaliteleri orijinaline göre zaten düşük, birçok muadil ürün içlerindeki toz dahi bitmeden arızalanmaya başladığı düşünülürse bunlara yenileme yerine dolum yaptırmak hem yazıcınıza hem cebinize büyük zarar verecektir.