Toner dolumu neden gerekli nasıl yapılır fiyatları nedir?

TONER DOLUM FİYATLARI NİÇİN DEĞİŞKEN, UCUZ FİYAT KALİTEYE NASIL YANSIR?

Toner dolumu olarak anılan, boş toner kartuşu içine yeniden işlem yaparak yazıcı tonerinin tekrar kullanılmasıdır. Ülkemizdeki kartuş dolum merkezi adı altındaki kuruluşların mürekkep kartuşu doldurmanın yanında ek iş olarak yapmaya başladıkları bu faaliyet, kullanıcılar tarafından toner dolumu olarak kullanılmaya başlamış ve halen kullanılmaktadır.

İşin aslı recyling denilen yeniden üretme olmalıdır. Gelişmiş ülkelerde oldukça önemli olan bu sektörde yazıcı toner kartuşları toplanarak fabrika ortamında demonte edilip, işlevsel parçalarının yenileriyle değiştirilerek tekrardan üretilmesi anlamını taşımaktadır.

Ülkemizde yenileme sektörünün kurucusu Marmara Toner’ dir.

Mürekkep kartuşu ile hiç alakası olmayan lazer toner kartuşları fotokopi makinelerinde kullanılan sistemle aynı biçimde çalıştığından, fotokopi teknik servisi alt yapısına sahip kişilerce uygulanması gereken bir işlem olan toner dolumu, mürekkep kartuşu doldurma konusunda çalışan kişiler tarafından yapılmaya başlandığında konu yozlaşmış orjinal kalitesiyle alakasız baskı yapan dolum kartuşları üretilmeye başlamıştır.

Yurt dışında üretilen yenileme yazıcı toner kartuşları orjinal toner fiyatları ile kıyaslandığında orijinalinin yarı fiyatına satılıyor olmalarına rağmen ülkemizde konu iyice yozlaştırılarak çok daha ucuz fiyatlara satılmaktadır. En ucuz toner dolumu fiyatı vermek isteyen dolumcular kaset üzerindeki tank içine bulabildikleri en ucuz toner tozunu koyarak müşterilerinin kullanımına sunmaktadır.

Neden toner dolumu yapılması gerektiği sorusuna geldiğimizde bunun iki önemli nedeni bulunmaktadır. Bunların ilki doğayı korumak, ikincisi ise ekonomik fiyatlı baskı yapabilmek içindir.

Yazıcı tonerleri üzerinde çöpe atılmaya kıyılamayacak birçok parça mevcuttur. Doğada çözülmesi çok uzun zaman alacak bu kaset kartuşların üzerindeki önemli parçaları değiştirmek koşulu ile yeniden kullanılması mümkündür. Üstelik yenilenen kartuşların baskı kalitesini orjinal üründen ayırmak mümkün değildir.

Toner dolumu yaptırmanın püf noktaları nelerdir dediğimizde öncelikle dolum yaptıracağımız kartuşun ne olduğunu bilmek gerekir. Lazer yazıcılarda kullanılan toner kartuşu yazdırma işleminin tamamını kendi içinde yapmaktadır. Yazıcıdan üzerindeki metal plakaları kullanarak enerji akmakta ve yazıcının üzerindeki dişli gurubundan hareket alarak kopyalama işlemini yapmaktadır. Hazne içindeki toner tozu denilen kimyasal maddeyi kendi üzerinde alan ve mıknatıs özelliği bulunan manyetik silindir, bilgisayardan veya yazıcınızın tarama özelliği olan fotokopi ünitesinden gelen talimatlar doğrultusunda drum dediğimiz görüntü tamburu üzerine elektrik yüklenerek görüntü oluşması istenen bölgeye tozun yapışması sağlanır. Fotokopi kağıdı altından geçerken drum üzerindeki tozu kağıt üzerine aktarır, böylece kağıt üzerine istenilen görüntü verilir.

Drum üzerinde kalan atık tozlar drum bıçağı denilen kauçuk parça yardımı ile temizlenerek atık toz bölümüne atılır.

Fotokopi kağıdı üzerindeki toz henüz kağıda yapışık değildir. Yapıştırma işlemini yazıcının kağıt çıkışı bölümündeki fırın ünitesi yapar. Yüksek ısıdaki teflon merdane fotokopi kağıdı üzerine baskı uygulayarak tozun eriyerek kağıda yapışmasını sağlar.

Fotokopi kağıdı üzerine baskı yapılırken tek sayfa kağıdın geçebilmesi için drum dört tur atmak zorundadır ve drum bıçağı sürekli olarak drum üzerindeki baskı yaparak temizlik işlemini sürdürmektedir. Oluşan sürtünmeden dolayı drum üzerindeki görüntüyü sağlayan kaplama sürekli olarak incelmekte, bıçağın ise sürtünme neticesinde elastikiyeti kaybolmaktadır.

Orijinal üreticileri tarafından dolum yapılması planlanmayan kartuşlar üzerinde kullanılan aksamlar içindeki toz bitene kadar sorun çıkaramayacak kalitede üretildiklerinden, tank içindeki toz bittiğinde bu parçalar da ömürlerinin sonuna yaklaşmışlardır.

Yalnızca hazneye toz doldurmak suretiyle yapılan toner dolumu neticesinde aşınan ve yıpranan parçaların aralarından dökülen tozlar kağıt üzerinde lekeler ve gölgeler oluşturduğundan hem gereksiz toz kullanımına neden olmakla beraber hem de kartuşun çok hızlı boşalmasına neden olacaktır.

Toner dolumu yaptırmak yerine yenileme toner kullanıldığından kalitesiz baskı yerine orijinalinden farksız çıktı alındığı gibi uzun ömürlü kullanılacağı için birim kopya maliyeti fiyatları çok ucuza gelecektir. Hesaplı toner dolumu – garantili ekonomik yenileme toner yaptırmakla mümkün olmaktadır.

Garantili toner dolumu nasıl yapılır konusuna geldiğimizde ise firmamızda yalnızca yenileme toner üretimi yapılmaktadır. Orijinal toner kartuşu kullanan firmalardan satın aldığımız boş toner kartuşlarını atölyemizde son vidasına kadar söküyoruz titiz bir temizlik işlemi ardından tekrardan montaj işlemine başlıyoruz. Montaj esnasında görüntü kalitesini oluşturan parçaların tamamını daha önce kullanılmamış sıfır yedek parçalarla değiştiriyoruz. Kullandığımız yedek parçalarla uyumlu olarak çalışacak yalnızca dolum yaptığımız yazıcı için üretilmiş kaliteli toner tozu kullanarak dolum işlemini tamamlıyoruz.

Yeni çip takılması ardından dolan kartuşu test ederek orjinal kalitede baskı yapanların üzerine garanti etiketimizi yapıştırarak ambalaj yapıyoruz. Neredeyse toner dolumu fiyatları ile aynı ücrete satışını yaptığımız yenileme ürünlerin kaliteleri orijinale fiyatları doluma yakın oluyor. Renkli toner dolumu nasıl yapılır konusunda geldiğimizde ise siyah beyaz yazıcı toner kartuşları ile tamamıyla aynı sistemde yapılmaktadır.

Aralarındaki tek fark siyah beyaz yazıcılarda tek toner kartuşu kullanılırken renkli yazıcılarda dört kartuş bulunmaktadır.

Yazıcı toneri dolumu veya yenilemesini sağlıklı şekilde yapabilmenin önemli faktörlerinden birisi yazıcı seçimidir. Bu nedenle yazıcı seçerken toner dolumu fiyatları en ucuz yazıcılar arasından sağlıklı bir yazıcı seçilmesi gereklidir.

Özellikle günümüz yazıcılarının kullandıkları kartuşlar üzerinde toner çipi bulunduğu ve bu çiplerin birçoğunun oldukça karmaşık elektronik kartlar olması toner dolumu yapılmasını engellemek amacıyla konulduğu unutulmamalıdır. Dolum esnasında çip değişmediği taktirde yazıcınız çalışmayacak ve boş toner uyarısı verecektir.

Örneğin günümüz şartlarında çok tutulan ve toner dolumu kolay muadil toneri ucuz Hp P1102 yazıcı en çok satılan yazıcılardandır. Üzerinde çip bulunmasına karşılık çip fiyatı ucuz olduğundan toner dolumu fiyatlarına yansımadan dolumu yapılabilmektedir.

TONER DOLUMU FİYATLARINA SATILAN MUADİL TONER KARTUŞLARI KULLANIŞLI MI?

Toner dolumu yaptırmalarına rağmen yenileme yaptırmadıkları için randıman alamayan birçok kullanıcı muadil toner kullanmaya başlamıştır.

Muadil ürünlerde doldurma ürünlerde olduğu gibi belli bir kalite standardı bulunmadığı için küçük bir azınlık muadil kartuşlardan memnun olurken, büyük çoğunluk muadil yazıcı tonerlerinde aradığı kaliteyi bulamamıştır.

Satın aldıkları muadil kartuş içindeki mürekkep veya toz bitmeden sorun çıkarmış hesaplı fiyatlara ekonomik baskı yapma hayalleri yıkılmıştır. Muadil yazıcı toneri alanların en çok akıllarına takılan soru ithal muadil toner dolumu yapılır mı sorusu olmakla beraber, satın aldıkları muadil toner kartuşlarını dolum yapılmaktan eskiyen kartuşlarla değiştirme ihtimali üzerinde durmaktadırlar. Bazı firmalar ise bitmeyen kartuş, bitmeyen toner, dolan toner, doldurulan toner, dolabilen toner isimlerini verdiği kartuşları piyasaya sürmüşlerdir. Kırtasiye malzemeleri satılan birçok firma da satılan kullanıcının kendi kendine doldurabileceği iddia edilen bu malzemeler kullanıcılarına zor saatler yaşatmıştır.

Bilindiği gibi muadil yada yan sanayi olarak adlandırılan kaset kartuşları orijinal ürünün yerine kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Ancak bu ürünlere toner dolumu yaptırmak veya yapmak çok mantıklı değildir. Muadil ürünlerin içinde kullanılan parçalar orjinal kartuşa göre çok daha düşük kalitede olduğundan bu tip malzemelere dolum yapmak yerine kullan at mantığı ile yaklaşılmalı, dolum yaptırmak için orjinal toner kartuşları kullanılmalıdır.