Drum ünitesi veya görüntü tamburu nedir


Drum ünitesi özellikleri


Drum ünitesi veya görüntü tamburu adıyla bilinen parça, görsel olarak alüminyum bir borunun üzerine opc kaplanması sonucu oluşturulmuş parçaların genel adıdır.

Drum adındaki parçanın laser yazıcı veya fotokopi makinelerindeki görevi, manyetik merdane üzerindeki toner tozunu alarak, istenilen görüntüyü öncelikle kendi üzerinde oluşturup, üzerinde oluşan görüntüyü a4 fotokopi kağıdı üzerine aktarmaktır.

Üzerindeki kaplamanın kalitesi ve inceliğine göre baskı adetleri değişebilen drumlar kopyalama unsurları içindeki en önemli parçalar arasında yer alır.

Özellikle lazer yazıcılarda sık karşılaşılan drum, iki farklı şekilde kullanılabilmektedir, bunlardan ilki görüntü tamburu kartuşla tümleşik yapıda olan modellerdir. Tümleşik yapıda üretilmiş olan yazıcı toner kartuşlarında, her yeni kartuş alındığında kartuşun üzerinde yeni drum bulunduğundan bu tip yazıcı kullanıcıları için ekstra görüntü tamburu ünitesi ihtiyacı bulunmaz.

Satın alınan orjinal veya muadil toner kartuşları üzerinde yeni drum olması nedeniyle baskı kalitesi yenilenir ve kartuş içinde bulunan toner tozu bitene dek aynı kalitede baskı alınması mümkün olur.

Bir çok yazıcı modelinde ise görüntü tamburu ayrı bir tüketim malzemesi olarak kullanılmaktadır, bu tip yazıcılarda toner kartuşu ayrı bir parça halinde satılıp, satın alınan kartuş drum ünitesi üzerinde yer alan bölüme takılarak kopyalama yapılabilmektedir.

Görüntü tamburu ayrı olarak kullanılan yazıcı modellerinde belli periyotlarda ek ücret ödenerek drum ünitesinin değiştirilmesi gerekir. Baskı maliyetleri açısından bakıldığında kullanıcılara ek külfet getiren bu sistem kullanıcıların önemli bölümünün hesaba katmadığı maliyetler arasındadır.

Bu nedenle yazıcı satın alınırken dikkat edilmesi önemli ayrıntlar arasındadır, çıktı maliyetlerinin net olarak hesaplanması için alınacak yazıcının çalışma sistemi incelenmeli ve daha sonra toner dolumu, muadil toner veya orjinal toner kullanımlarında net maliyetler ortaya çıkarılmalıdır.