Brother Toner Dolumu Nasıl Yapılır

Brother toner dolumu yapılırken dikkat edilecek konular nedir?

Brother toner dolumu en kolay yapılan dolum olmakla beraber düzgün yapılmadığı taktirde en zararlı toner dolumları arasında yer almaktadır. Brother lazer yazıcıların tamamında bulunan en önemli özellik yazıcı kartuşu ile drum ünitesinin birleşik veya tümleşik olarak üretilmemiş olmasıdır. Bunun anlamı bu yazıcılarda toner kartuşu için ayrı, drum ünitesi için ayrı ödeme yapılması, yani her iki ürün için ayrı, ayrı para ödenmesi gereken yazıcılar arasındadır.

brother toner dolumu

 

Dolum esnasında yapılan işlemler kolay olmakla beraber burada önemli olan konu kullanılan malzemenin kalitesidir. Kaliteli toner tozu kullanılması en önemli etkendir. Kalitesiz toz kullanılarak yapılan dolumda kalitesiz baskının yanında drum ünitesinin zarar görmesine neden olur. Drum ünitesinin zarar görmesi demek kopya kalitesinin sürekli olarak düşmesine neden olacağı gibi, henüz kullanım ömrü dolmamış drum ünitesinin değiştirilmesine neden olmaktadır. Bunun daha açık anlatımı ise cebinizden boş yere para çıkması demektir.

brother toner

 

Genel olarak en ucuz brother toner dolumu yapmaya çalışan dolum merkezlerince doldurulan yazıcı toner kartuşları kullanıcısına kardan çok zarar getirmektedir. Bunun ana nedeni ucuz fiyatlı dolum yapan firmaların brother yazıcı kartuşlarıyla uyumlu çalışacak kaliteli toz kullanmak yerine üniversal toz olarak bilinen her yazıcıya uygun olduğu iddia edilen tozlar kullanarak drum veya görüntü tamburu adı verilen parçanın zarar görmesine neden olmalarıdır.

brother toner tozu

 

Bilindiği gibi brother yazıcı tonerleri üzerinde çip bulunmaz, birçok yazıcıda bulunan chip yerine brother yazıcı kartuşlarında resetleme adı verilen işlem uygulanmaktadır. Resetleme veya reset adı verilen işlem dolum yapılan yazıcı kartuşunun yeniden kurularak tekrar kullanılması anlamını taşımaktadır. Ancak kurulum esnasında yazıcı ile birlikte verilen karuşlar resetleme yapmaya izin vermezler. Bunun nedeni yazıcı imalat esnasında resetlenerek piyasaya sunulduğundan ilk yazıcı ile verilen demo kartuş üzerinde yazıcıyı resetlemeye yarayan parça bulunmaz.

brother toner resetleme

 

Bu nedenle demo kartuş dolum yapılmaya uygun ürünler arasında yer almaz, dolum yapılabilmesi için bu parçanın kartuşun üzerine monte edilmesi gerekir. Ancak demo yazıcı kartuşu ardından satın alınan orjinal veya muadil adı verilen yan sanayı yazıcı toneri satın alındığında resetleme ünitesi kartuş üzerinde bulunmaktadır. Resetleme işlemini gerçekleştirmeye yarayan mekanizma orjinal veya muadil kartuş üzerinde bulunması reset ömrünü değiştirmektedir.

brother toner resetleme

 

Orjinal brother toner fiyatları ucuz olmasına karşın, bu ürünlerin baskı kapasiteleri düşük olduğundan birim kopya fiyatları yüksek maliyetlere neden olmaktadır. Oysa muadil brother toner kartuşlarında baskı kapasitesi yüksek olduğundan bu ürünlere yapılan dolumda dahi yüksek kapasiteli baskı alınabilir. Bu nedenle brother muadil toner kartuşları ile orijinal kartuşlardan çok daha fazla baskı almak mümkündür.

brother toner fiyatları

 

Hal böyle olunca brother toner fiyatları ile ilgilenmek yerine yaklaşık baskı sayısı ile ilgilenmek çok daha ekonomik fiatlarla kopya alınmasına neden olacaktır. Ucuz brother toner dolumu yaptırmak ilk etapta ucuz fiyatları ile cazip gelse dahi, dolum yaptırdığınız kartuş fiyatını aldığınız baskı adedine ve bu sürede harcadığınız drum maliyetine böldüğünüzde çok pahalı fiyatlara baskı aldığınızı fark edeceksiniz. Dolumcuların verdiği iddialı sözler arasında bulunan garantili brother toner dolumu sözü ise, ayakları yere basmayan söylemler arasındadır. Dolum esnasında kullanılan brother toner tozu ne kadar kaliteli olursa olsun, baskı kalitesini belirleyen ana faktörlerden birisi brother drum ünitesi olmaktadır.

brother toner ünitesi

 

Bu nedenle yapılan garantili brother toner dolumu yapıldığında drum ünitesi uygun nitelikte olmadığında orjinal kalitede baskı yapılması mümkün olmayacaktır. Kaliteli dolum yapılmış yazıcı kartuşu dahi, kullanıldığı yazıcının üzerinde bulunan drum ünitesinin kalitesiyle doğru orantıda kopya alınacaktır. Bu nedenle kaliteli brother muadil toner kartuşları kullanılsa dahi drum ünitesi uygun kalitede olmadığı durumlarda baskı kalitesi düşmektedir.

brother muadil toner

 

Firmamızda satışını yaptığımız brother muadil toner kartuşları orijinal kalitede baskı yapması yanında yüksek kapasiteli ürünler olduğundan en ucuz fiyat avantajı ile satılmaktadır. En ucuz fiyat avantajı ile firmamızdan satın alacağınız kartuşlarımız ekonomik kaliteli ucuz ve garantili yazıcı toner kartuşlarıdır.