Toner Çipi

TONER ÇİPİ NEDİR?

İlk olarak faks özelliği bulunan yazıcılarda toner bitmesi durumunda boş sayfa vermemesi amacı ile üretilen kartuşların üzerine yaklaşık baskı adedi sayarak içinde ki TONER TOZU bitimine denk gelecek zamanda kullanıcıyı uyarmak ve gelen faksları direkt olarak basmak yerine hafızaya alma mantığıyla kullanılmaya başlansa da, zaman içinde kendini geliştiren TONER YENİLEME sistemlerini ve TONER DOLUMU yaptırmayı engellemek amacı ile veya sahte toner kullanımının önüne geçmek üzere basit elektronik parçalardan oluşmaktaydı. Zaman içinde MUADİL TONER kartuşlarının da gelişmesi sonucunda toner çipleri de dolum, yenileme ve muadil toner kartuşlarını engellemek amacı ile üretilen elektronik devrelere dönüştü. Kullanıcı dostu firmaların yönettikleri HP LASERJET PRO P1102 yazıcılarda kullanılan HP 85a yazıcı kartuşunda toner çipi yalnızca sahte toner kullanımını engellemek amacı ile takılmış olmasına rağmen SAMSUNG 2165 benzer yazıcılarda yalnızca dolum yapılmasını ve yüksek fiyatlara muadil toner satılmak amacı ile üretilen toner çipleri kullanıcıya yüksek maliyet çıkarmak için üretilmiş ürünlerdir.

Yazıcı üreticilerinin bu atağı ardından yeni bir sektör oluşarak toner çipi üretimi başlamıştır. Satın aldığınız yazıcının kullanım maliyetlerini hesaplamak için EKONOMİK YAZICILAR bölümümüze bakarak satın alacağınız yazıcının %5 doluluk oranı ile kaç sayfa baskı yapabileceğinizi ve toner dolumu ile muadil toner fiyatlarını inceleyerek, kullandığınız doluluk oranı ile tahmini birim kopya maliyetini hesaplayabilirsiniz. Toner çipi fiyatlarını ödememek veya daha az maliyetle bu sorunu çözmek amacıyla yazıcı üzerine lehimlenerek kullanılan modül sistemleri, çipi devre dışarı bırakmaya çalışan programlar veya çip resetlemeye yarayan cihazlarda üretilmiştir. Ancak bu işlemlerin sonucunda yazıcı garanti dışı bırakıldığından pek önerilmemektedir.

Bu tip sorunları baştan çözerek yazıcı satın almadan önce çok iyi araştırma yapılarak, yazıcı fiyatından önce birim kopya maliyetlerini hesaplayarak en uygun maliyetli baskı yapan yazıcılar içinden işinize en çok yarayan yazıcıyı seçmeniz olacaktır.

Firmamızda satışını yaptığımız toner kartuşlarının tamamında sıfır çip bulunduğundan kullanım esnasında ayrıca işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır.